franzmarina@aol.com

Jahresbestzeiten/480m

RŘden                                                                                       HŘndinnen

2010            
2009 Kuskaya┤s Grischa Troxler 34.19 Ljudmilla a.d. Zarenreich Maus 33.58
2008 Voroy de Tchesskaia Chevalier/Huvelle 34.66 Alla od podh. vrchu Vodicka 33.47
2007 Klingsors Uragan Winter 33.78 Alla od podh. vrchu Vodicka 32.89
2006 Voroi de Tchesskaia Huvelle 35.23 Turgai┤s Galka Franz 33.57
2005 Leander v.Gr.Hayn Walck 34.44 Turgai┤s Galka Franz 34.04
2004 Ailica┤s Davidoff Pluschke 33.93 Rashomon┤s Carmencita Demmin 33.44
2003 Turgai┤s Eristo Bollbach 33.81 Rashomon┤s Carmencita Demmin 33.25
2002 Romashka┤s Aramis Golcher 33,27 Stepun┤s Rodina W÷hrle 33.71
2001 Ouragan des Princes de Kazan Golcher 33,97 Stepun┤s Rodina W÷hrle 33,50
2000 Ouragan des Princes de Kazan Golcher 33,63 Stepun┤s Petrowa W÷hrle 34.32
1999 Silkenswift Ambassador Golcher 33,13 Turgai┤s Chernika Franz 34.39
1998 Doubravkaya┤s Drago Allebrod 32,42 Rashomon┤s Bijou Demmin 34.34
1997 Doubravkaya┤s Drago Allebrod 33,09 Isadora Siglavi Malota 33,88
1996 Altei Fiedler 33,49 Rashomon┤s Bijou Demmin 33.13
1995 Doubravkaya┤s Czardan Aust 33,40 Isadora Siglavi Malota 34.15

Rennranglisten Barsoi

2009

1. Akim Mraja Bunge 31 5/4 ID 1. Ljudmilla a.d. Zarenreich Maus 29 4/4-2  
1. Turgai┤s Jarkiy Scholz 31 5/3 BRS, VRS, DD 2. Turgai┤s Galka Franz 25 4/2 VRS, BRS
3. Turgai┤s Jaltai Wittka 29 5/0 -1   2. Turgai┤s Jashma Franz 25 5  
4. Karpow v. Tollhaus Ulllrich 20 5/1   4. Donna v.d.Windhundranch Schwarz 21 4/1  
5. Klingsor┤s Uragan Winter 14 5/2-1   5. Karenina a.d. Zarenreich Klug 15 5  
6. Ischyma Jaden Triskel Stephan 10 2/1-2   6. Klingsor┤s Xandra Lippmann 14 2/1-2  
7. Ladianow a.d.Zarenreich Klug 8 2/1   7. Ailica┤s Georgia Wolf 13 3/1 DD
8. Zoiboyz Perfect Storm Kohl 7 1/1 KSM 8. Ischyma Libelle Saier 9 2  
8. Ischyma Junior Triskel Stephan 7 2/2   9. Stepun┤s Xaranowa W÷hrle-Simon 7 2/1  
10. Ailica┤s Gudikov Aulike 5 2   10. Zuliko v.d. Windhundranch Koch 6 1  
11. Empire von Prisca Gei▀ 4 1   11. Babuschka┤s Holovieschka Strau▀ 5 1  
11. Karakusch v. S÷lring Hus Kain 4 2   12. Andrejaschka Ivi Prinze▀ Kappes 4 1/1  
13. Scharkow┤s Argisch Braun 3 1   13. Cilja od podhorniho vrchu Jansen/Steidl 3 1  
14. Velikij Lovek Aulike 1 1   13. Korijanka Raschi-Pack-Buran Sigl 3 1  
            13. Pulia Klug 3 1  
            16. Barzaya Ilena Statti 2 1  
            16. Darja v.d. Windhundranch Befeld 2 1  
            16. Zoiboyz Chevelle Hassel 2 1  

2008

1. Klingsors Virkoff Herold/Siegel 37 6/5 BRS, DD, VRS, LRS 1. Turgai┤s Galka Franz 46 7/3 EM
2. Empire von Prisca Gei▀ 15 5   2. Klingsor┤s Xandra Lippmann 26 7/2-1 VRS
            3. Krenina a.d. Zarenreich Klug 22 6  
            4. Iliana a.d. Zarenreich Klug 18 5/2 LRS
              Klingsors Urania Herold/Siegel 16 5/1  
                       
                       

 

2007

1. Klingsors Virkoff Herold/Siegel 29 6/1 VRS, LRS 1. Turgai┤s Galka Franz 53 6 KSM,WM,BRS,VRS
2. Empire von Prisca Gei▀ 28 6   2. Klingsors Urania Herold/Siegel 29 6  
3. Klingsors Uragan Winter 26 6/1   3. Pyashka┤s Adlesha Buchmann 22 8/2  
            4. Pyashka┤s Alenija Sieber 15 7  
                       
                       
                       

2006

1. Turgai┤s Eristo Bollbach 30 5/1 KSM, VRS 1. Turgai┤s Galka Franz 43 6 KSM,WM,BRS
2. Taigan Grund 25 5 IDS 2. Pyashka┤s Adlesha Buchmann 42 13 DD,EM
3. Turgai┤s Hajatin Bollbach 11 6/1   3. Iliana a.d.Zarenreich Klug 34 6 VRS
            4. Anuschka v.d.Windhundranch W÷lffler 28 7  
            5. Pyashka┤s Alenija Sieber 22 13  
            6. Yasba v.d.Windhundranch Schwarz 15 5  
            7. Ghiaconda a.d.Zarenreich Klug 11 6  

2005

1. Turgai┤s Eristo Bollbach 35 5 KSM,BRS,VRS 1. Turgai┤s Galka Franz 45 8 VRS, DD, EM
2. Turgai┤s Elko Franz 32 7 WM 2. Kaya Kismet Blanca Barzet Klug 32 5 KSM, LRS
3. Hrabrez Raschi-Pack-Buran Hubert 23 6   3. Pyashka┤s Adlesha Buchmann 30 5  
4. Lupus v.Gro▀en Hayn Scholz 19 8 DD 4. Iliana a.d.Zarenreich Klug 28 5  
5. Stepun┤s Tarek Vinschen 10 5   5. Turgai┤s Emara Schmidt/Spohr 23 5  
            6. Garico┤s Bjelka Hoyer 19 5 LRS
            7. Stepun┤s Ussawa Rosch 17 5  
            8. Pyashka┤s Alenija Sieber 16 5  
            9. Sibiria de Xanishka Sieber 12 6  

2004

1.

Turgai┤s Eristo

Bollbach

44

8

EM,VRS,

KSM,BRS,

1.

Garico┤s Bjelka

Hoyer

38

10/1

VRS,

2.

Turgai┤s Elko

Franz

24

7

 

2.

Kaya Kismet a.d.Zarenreich

Klug

29

7

 

3.

Taigan

Boss

22

5

LRS

3.

Turgai┤s Emara

Sphor/Schmidt

26

7

DD

4.

Hrabrez Raschi Pack Buran

Hubert

19

5

 

4.

Stepun┤s Tupij

W÷hrle

23

7

 

5.

Stepun┤s Rasmus

Giesen

15

6/1

 

 

 

 

 

 

 

6.

Lupus v. Gro▀en Hayn

Scholz

14

5

 

 

 

 

 

 

 

7.

Elia Khan a.d. Zarenreich

Klug

10

5

 

 

 

 

 

 

 

8.

Turgai┤s Eros

Kohl

7

6/1

 

 

 

 

 

 

 

2003

1.

Turgai┤s Eristo

Bollbach

52

 

WM,EM,KSM,DD,

BRS,VRS,LRS,

1.

Garico┤s Bjelka

Hoyer

42

10

KSM,BRS,

VRS,LRS

2.

Turgai┤s Elko

Franz

38

 

ID

2.

Rashomon┤s Celina

Hasreiter

27

 

DD

3.

Silkenswift Ambassador

Golcher

19

 

 

3.

Kaya Kismet Blanca Barzet

Klug

22

 

LRS

4.

Stepun┤s Rasmus

Giesen

19

 

 

 

 

 

 

 

 

5.

Wjugow v.d.Windhundranch

Schwarz

12

 

 

 

 

 

 

 

 

2002

1. Silkenswift Ambassador Golcher 30 8 IDS 1. Garico┤s Barinja MŘller 34 6 EM
2. Garico┤s Buran Aust 26 8 LRS 2. Catrischa┤s Anett Kohl 18 6 LRS
3. Korchai v. Gro▀en Hayn Walck 24 10 VRS, LRS 3. Besporodny Arinja Breiter 17 6  
4. Stepun┤s Rasmus Giesen 15 6              
5. Besporodny Asimov Eisenmann 12 5              

2001

1. Turgai┤s Chudo Franz 50   WM,KSM,BRS 1. Turgai┤s Chernika Franz 43   WM,BRS,LRS
2. Silkenswift Ambassador Golcher 45   LRS 2. Stepun┤s Rodina W÷hrle/Behrbalk 34   EM
3. Doubravkaya┤s Derskie Aust 30     3. Ailica┤s Bette Davis Will 32   LRS
4. Tobrinkasch v.Piroschka Wittka 18                

2000

1. Turgai┤s Chudo Franz 55 8 VRS 1. Turgai┤s Chernika Franz 45 5 VRS, WM, EM
2. Ouragan des Princes de Kazan Golcher 52 11 BRS, LRS 2. Stepun┤s Petrowa W÷hrle/Behrbalk 43    
3. Silkenswift Ambassador Golcher 48 12 WM, EM 3. Apera Eurythmie Kappes 30    
4. Garico┤s Alexij Scholz 45   LRS 4. Ailica┤s Akira Wolf/Fischer 27   LRS
5. Onyx v.d.Windhundranch Schwarz 22   LRS            

1999

1. Silkenswift Ambassador Golcher 50     1. Turgai┤s Chernika Franz 50   VRS, BRS, KSM, EM
2. Doubravkaya┤s Eumenes Pluschke 33     2. Cadjana Kalinow Kalinowski 47    
3. Turgai┤s Chudo Franz 31     3. Stepun┤s Ninotschka Wilhelm 40    
4. Barzaya Kinzhal Statti 24     4. Garico┤s Akira Hoyer 32    
            5. Ailica┤s Akira Wolf 30    
            6. Fenja v. Dobroljubow Jabin-Maus 19    
            7. Turgai┤s Birjanska Franz  8    

1998

1. Doubravkaya┤s Derskie Aust 59   WM,EM, VRS,BRS, 1. Garico┤s Akira Hoyer 50   NDM,VRS,LRS, BRS, IDM
2. Onyx v.d.Windhundranch Schwarz 38   DD,NDM,LRS 2. Rashomon┤s Blanche Demmin 30    
3. Altei Fiedler 35   LRS 3. Apera Eurythmie Kappes 26   LRS
4. Klingsor┤s Filimon Herold 31   LRS 4. Rashomon┤s Blue Velvet Demmin 20    
5. Doubravkaya┤s Czardan Aust 28     5. Jolka  Barsoi de Noroi Herold 15    
6. Doubravkaya┤s Drago Alebrod 27   KSM            
7. Doubravkaya┤s Epiphanius Fiedler 24                
8. Turgai┤s Altei Franz 8                

1997

1. Doubravkaya`s Drago Alebrod 53   VRS, KSM 1. Cadjana Kalinow Kalinowski 49   BRS
2. Doubravkaya┤s Derskie Aust 48   EM 2. Apera Eurythmie Kappes 47   VRS, LRS
3. Doubravkaya┤s Djoulik Meier 34     3. Isadora Siglavi Malota 45 6 WM,LRS,BRS
4. Doubravkaya┤s Czardan Aust 19     4. Garico┤s Akira Hoyer 28   IDM
5. Altei Fiedler 16     5. Doubravkaya┤s Dolja   27    
6. Interes Aristion Bohemia Stephan 15     6. Iowa v.d. Windhundranch Anglet 19    
7. Doubravkaya┤s Czar Pluschke 14     6. Rashomon┤s Blanche Demmin 19    
            8. Gaija v. Ochotnikov Strau▀ 17    
            9. La-Thoya v.d.Windhundranch Schwarz 13    
            10. Heleia v.d.Windhundranch Schwarz  9    

1996

1.

Altei

Fiedler

40

 

BRS, LRS

1.

Rashomon┤s Bijou

Demmin

50

 

EM,BRS,IDM

2.

Banjenko Kalinow

Kalinowski

38

 

KSM, BRS, DD,

VRS, LRS

2.

Turgai┤s Birjanska

Franz

49

 

KSM,WM,

VRS,LRS

3. 

Doubravkaya┤s Czardan

Aust

33

 

LRS

3.

Doubravkaya┤s Christina

Filz

44

 

BRS

4.

Uslan a.d.Zarenreich

Zierke

24

 

 

4.

Isadora Siglavi

Malota

43

 

LRS

5.

Apera Euripides

Walck

21

 

LRS

5.

Iowa v.d.Windhundranch

Anglet

30

 

DD

6.

Klingsor┤s Filimon

Siegel

20

 

LRS

6.

Tassia a.d.Zarenreich

Fischer

26

 

LRS

7.

Turgai┤s Altei

Franz

18

 

 

7.

Turgai┤s  Asmyrna

Franz

25

 

 

8.

Arapetjow┤s Ikarow

Rappsilber

14

 

 

8.

La Thoya v.d.Windhundranch

Schwarz

19

 

LRS

 

 

 

 

 

 

9.

Heleika v.d.Windhundranch Schwarz 18

 

 

            9. Zarina Siglavi Malota 18    
            11.

Jolka Barsoi de Norois

Herold

16

   

1995

1. Doubravkaya┤s Czardan Aust 47   NDM, BRS 1. Doubravkaya┤s Christina Filz 45   KSM,VRS,BRS
2. Stepun┤s Ljubim Behrbalk/W÷hrle 44   VRS,WM, LRS 2. Isadora Siglavi Malota 35    
3. Klingsor┤s Filimon Siegel 34   EM, LRS 3. Iowa v.d.Windhundranch Anglet 32   IDM, LRS
4. Turgai┤s Altei Franz 29   LRS 4. Turgai┤s Asmyrna Franz 27    
5. Barusschka┤s Eikman Herold 23     5. Klingsor┤s Genette Herold 23    
6. Yochik de Norois Bo▀ 16     5. Heleika v.d.Windhundranch Schwarz 23    
7. Herrscher de Tchesskaia Georgi 11     7. Klingsor┤s Gracia Herold 17   LRS
8. Arkadij Siegel  9     8. Diana Behrbalk/W÷hrle 15    
            9. Carina v.d.Windhundranch Schwarz 10